Białko w diecie sportowca

Każda dyscyplina sportowa wymaga indywidualnego doboru ilości węglowodanów, białek i tłuszczy. Jest to bardzo ważne w okresie przygotowawczym do startów, oraz w czasie zawodów, gdzie źle dobrany plan żywieniowy, może ujemnie wpłynąć na wyniki sportowe. W dzisiejszym artykule będziemy mówić o białkach, a dokładniej o zależności pomiędzy dyscypliną sportową, a wartością dziennego zapotrzebowania na białka.

Czytaj więcej: Białko w diecie sportowca

Indeks glikemiczny w diecie sportowca

Przestrzeganie zasad żywienia jest bardzo ważne w diecie każdego sportowca. W ostatnim czasie szczególną uwagę poświęca się indeksowi glikemicznemu przy doborze produktów żywieniowych. Jedni uważają to za „fanaberię” inni zaś przypisują jemu szczególną uwagę zwłaszcza jeśli mówimy o sportowcach. Czym jest indeks glikemiczny??? i dlaczego tak ważny jest w diecie każdego sportowca??? - postaramy się wytłumaczyć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej: Indeks glikemiczny w diecie sportowca

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla danej osoby zależy od jej genotypu, wieku, wagi, budowy ciała i aktywności fizycznej. Istnieje kilka możliwości oszacowania liczby kalorii, można również znaleźć gotowe tablice z danymi. Jeśli chodzi o osoby aktywne fizyczne, to najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne obliczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Czytaj więcej: Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne