Hallux – przyczyny powstawania i postępowanie fizjoterapeutyczne

Czym jest hallux?

Otóż, hallux pochodzi od łacińskiej nazwy hallux valgus, co oznacza paluch koślawy.  Jest to schorzenie spowodowane obniżeniem łuku poprzecznego stopy, oraz koślawym ustawieniem palucha. Deformacje te wpływają na zmianę biomechaniki stopy, skutkiem czego jest pojawienie się stanu zapalnego, osłabienie stabilizatorów stopy, obrzęk, ból, oraz przerośnięcie nasady dalszej pierwszej kości śródstopia.

Przyczyny powstawania

Jedną z głównych przyczyn powstawania halluxa jest otyłość, predyspozycje genetyczne, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów, zmiany w obrębie budowy kończyn dolnych, oraz noszenie niewłaściwego obuwia. Jeśli już mowa o tym to warto zaznaczyć fakt, iż u kobiet wada ta występuje częściej niż u mężczyzn. Powodem tego jest noszenie butów na wysokim obcasie. Pamiętać należy, że obuwie na zbyt wysokim obcasie prowadzi do przenoszenia środka ciężkości na przodostopie. Optymalne jest obuwie na 3-4cm obcasie.

Leczenie

W leczeniu zachowawczym zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych, korekcja palucha, zmiana obuwia. Zastosowanie znajdują zabiegi fizykoterapeutyczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym tj. laser, krioterapia, ultradźwięki, wirówki kończyn dolnych oraz jonoforeza. Ponadto, stosuje się także kinezyterapię w celu korekcji palucha, nauki poprawnego wzorca chodu, oraz poprawy biomechaniki stopy. W zaawansowanych stadiach choroby wskazane jest leczenie operacyjne.