Trzeci kwartał rozwoju dziecka - kilka słów o raczkowaniu

Jeszcze nie tak dawno nasze dziecko było malutkim szkrabem dla którego zwykłe utrzymanie główki w osi było dość ciężkim zadaniem. Teraz, kiedy nasze dziecko zaczyna 7 miesiąc życia radzi sobie doskonale w pozycji leżenia na brzuchu czy plecach, ciekawi go wszystko co się rusza, miga, świeci itp. Trzeci kwartał to czas, kiedy nasze dziecko podejmuje pierwsze próby przemieszczania się początkowo poprzez pełzanie a następnie raczkowanie.

7 miesiąc życia dziecka

W tym okresie dziecko bardzo aktywnie obraca się na boki. Interesuje go wszystko, co dzieje się wokół niego. Dodatkowo sięgnięcie po zabawkę podaną z boku nie stwarza mu trudności. Cechą bardzo charakterystyczną 7 miesiąca jest to, że dziecko bardzo często łapie się za stópki i wkłada je do ust. Ponadto, w leżeniu czy to na brzuchu, czy na plecach dziecko bardzo często uderza stopą o podłoże. Dlaczego to robi??? Otóż w taki sposób przygotowuje swoje stopy do podporu podczas chodu. Kolejną charakterystyczną cechą tego miesiąca jest tak zwany ruch „pivot” – czyli dziecko obraca się wokół własnej osi w leżeniu na brzuchu poprzez zgięcie boczne tułowia, które nabyło we wcześniejszych miesiącach. 

8 miesiąc życia dziecka

W tym okresie dziecko przejawia pierwsze próby przemieszczania się (jest tu oczywiście mowa o pełzaniu). Początkowo dziecko pełza do tyłu (odpychając się kończynami górnymi), następnie pełza dokoła siebie (zataczając krąg), na końcu natomiast zaczyna pełzać do przodu.  W 8 miesiącu życia, dziecko jeszcze nie raczkuje, ale często podejmuje próby uniesienia bioder przyjmując pozycję czworaczą i zaczyna balansować ciałem w przód i w tył – w ten sposób maluch uczy się utrzymywania równowagi i kontroli nad środkiem ciężkości ciała. Cechą bardzo charakterystyczną tego miesiąca jest podpór na łokciu w leżeniu na boku. Ponadto, dziecko rozwija umiejętność siadu, oczywiście podpiera się jeszcze z boku ale pozycja ta jest bardziej stabilna.

9 miesiąc życia dziecka

Początek 9 miesiąca to okres w którym dziecko samodzielnie potrafi siedzieć. Plecy wyprostowane, bawi się zabawkami w pozycji siedzącej. W pozycji leżenia na boku bardzo często podpiera się tylko na dłoni (ramię jest wyprostowane) drugą rączką łapie i bawi się zabawką. Ruch pełzania jest bardzo dobrze opanowany, również często dziecko przechodzi do pełzania na przedramionach. Na przełomie 9/10 miesiąca dziecko zaczyna raczkować.

Kilka słów o raczkowaniu

Po pierwsze raczkowanie przygotowuje dziecko do przyjmowania pozycji wysokich, po drugie prawidłowa naprzemienność ruchów obręczy barkowej względem miedniczej jest nieodzowna podczas chodu, a ta właśnie umiejętność doskonalona jest przy poruszaniu się w pozycji czworaczej. Ale istnieje również pewna grupa dzieci, u których etap ten nie występuje lub jest on bardzo krótki. Bardzo często dzieci z tej grupy przechodzą do pozycji wyższych (stania).

Czy raczkowanie zmniejsza ryzyko powstawania wad postawy w wieku późniejszym ???

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Na pewno dużym plusem jest to, że dziecko przechodzi przez etap raczkowania, ponieważ przygotowuje ono przede wszystkim swój kręgosłup do zmieniających się obciążeń w trakcie przyjmowania wyższych pozycji. Pamiętajmy również, że w pozycji pionowej kształtuje się lordoza lędźwiowa dziecka. Zbyt szybkie stawianie dziecka (np. w chodzikach) może spowodować zbyt duże obciążenie kręgosłupa u malucha, na które jeszcze nie jest przygotowany. Ale tak jak już wcześniej pisaliśmy w przypadku niektórych dzieci etap raczkowania jest bardzo krótki i dziecko samo zaczyna przechodzić do pozycji pionowej.