Drugi kwartał rozwoju dziecka – najistotniejsze fakty

W drugim kwartale rozwoju dziecka zachodzi wiele zmian. Maluch, który jeszcze dwa miesiące wcześniej nie potrafił sam dobrze kontrolować głowy w leżeniu na brzuchu czy plecach, teraz robi to z łatwością. Ponadto, zaczyna przechodzić do wyższych pozycji. Jakie umiejętności powinno osiągnąć dziecko, które kończy 6 miesiąc życia???? Odpowiedź w naszym artykule :)

 

 

Czwarty miesiąc życia

W tym okresie dziecko w leżeniu na brzuchu przechodzi do podporu na przedramionach, natomiast łokcie znajdują się w jednej linii ze stawami barkowymi. W takiej pozycji dziecko bardzo dobrze kontroluje ustawienie głowy (obraca ją, unosi główkę coraz wyżej). Dodatkowo w podporze przednim dziecko bardzo często wykonuje ruchy zgięcia bocznego tułowia, dobre opanowanie tego wzorca w przyszłości pomoże mu w czasie obracania się oraz przyjmowania pozycji siadu bocznego.

W leżeniu na plecach dziecko chwyta zabawkę otwartymi rękoma. Również podczas zabawy, bardzo często dziecko chwyta się za kolana (tym ruchem dziecko wzmacnia sobie mięśnie brzucha, potrzebne mu do przyjmowania pozycji siedzącej, stojącej oraz chodu).

Piąty miesiąc życia

W leżeniu na brzuchu dziecko przechodzi do podporu na przedramionach, jednak łokcie znajdują się przed linią barków. Pozycja w podporze przednim jest wyższa niż w czwartym miesiącu. Ponadto, w leżeniu na brzuchu dziecko przenosi ciężar ciała z jednej strony na drugą (poprzez wydłużanie tułowia po jednej stronie i skracanie po drugiej stronie).

W leżeniu na plecach dziecko potrafi obrócić się na boki (pod koniec piątego miesiąca dziecko potrafi obrócić się na brzuch !!!!!). W pozycji tej dziecko również bawi się, reaguje na otoczenie, potrafi przekładać zabawkę z ręki do ręki, oraz poznaje swoje ciało.

Szósty miesiąc życia

Półroczne dziecko potrafi już z dużą precyzyjnością łapać zabawkę, interesuje się otoczeniem, nawiązuje bardzo dobry kontakt wzrokowy. W leżeniu na brzuchu potrafi unieść rękę w kierunku zabawki podpierając się tylko na jednej kończynie górnej. Ponadto, w podporze przednim klatka piersiowa jest wysoko uniesiona nad podłożem, ciężar ciała spoczywa na spojeniu łonowym. Bardzo często u dzieci pojawiają się ruchy pływania w leżeniu przodem tzn. ciężar ciała spoczywa na brzuchu, natomiast kończyny górne, klatka piersiowa oraz kończyny dolne są uniesione.

W leżeniu na plecach dziecko potrafi unieść główkę, obraca się na boki oraz na brzuch. Bardzo często bawi się stopami i kieruje stopy w kierunku ust. W leżeniu na plecach kończyny dolne ustawione są w rotacji zewnętrznej i odwiedzeniu. Taka pozycja wpływa na prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

W szóstym miesiącu życia dziecko bardzo często wykonuje tzw. „mostek”, czyli unosi miednicę do góry.

Nieprawidłowości w rozwoju dziecka – co powinno nas zaniepokoić

Brak pełnej kontroli ustawienia główki w leżeniu na plecach, czy na brzuchu, u dziecka kończącego szósty miesiąc życia jest dość niepokojącym objawem. Może to wynikać z częstego noszenia dziecka oraz braku układania maluszka we wcześniejszych miesiącach życia na brzuchu. Dodatkowo brak kontaktu wzrokowego oraz brak odruchu chwytnego „np. po zabawkę” powinno skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem. Tak jak już wcześniej pisaliśmy może to wynikać z wrodzonych wad wzroku lub słuchu u dziecka, co należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą.

Dziecko kończące szósty miesiąc życia nabywa wiele umiejętności. Staje się ciekawe świata, poznaje swoje ciało, bawi się zabawkami, reaguje na otoczenie ale niestety nie jest przygotowane do przyjęcia pozycji siedzącej !!!!!!!!!!!!!!!! W siódmym miesiącu życia dziecko może utrzymać pozycje siedzącą (oczywiście przez chwilę), gdy jest podtrzymywane. Zmuszanie dziecka do przyjęcia pozycji siedzącej w tak wczesnym okresie życia prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych. Przyjęcie pozycji siedzącej wymaga mocnych mięśni brzucha i pleców, co na etapie szóstego miesiąca jest bardzo trudne do osiągnięcia przez dziecko (zwłaszcza jeśli było bardzo często noszone).