Logo

Kilka słów o czynnikach ryzyka w ciąży

Z pewnością każdy z Nas zdaje sobie sprawę jak wielką rolę w prawidłowym rozwoju dziecka ma okres ciąży, jak i również  dobre zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy.

Okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety i jej partnera. Bardzo często myśl o zdrowiu dziecka przysłania przyszłym mamom troskę o własne zdrowie i samopoczucie. Często również kobiety nie dostrzegają niepokojących sygnałów jakie wysyła ich własny organizm. Niejednokrotnie  problemy te są bagatelizowane !!!!! Dlatego też, to na partnerze spoczywa obowiązek obserwacji i szybkiego reagowania w przypadku niepokojących sygnałów.

O zdrowie przyszłej mamy należy dbać i troszczyć się tak samo dobrze jak o zdrowie i prawidłowy rozwój rozwijającego się maluszka, bo zdrowie dziecka zaczyna się w brzuszku mamy.

Niska masa urodzeniowa dziecka...

Jeden z czynników zagrażających prawidłowemu rozwojowi stanowi niska masa urodzeniowa dziecka (mowa tutaj głównie o wcześniakach). Jedną z najważniejszych rzeczy o jakiej musimy pamiętać mówiąc o wcześniakach jest fakt, że są one narażone bardziej na nieprawidłowości rozwojowe niż dzieci urodzone w terminie. U wcześniaków może dojść do krwawienia śródczaszkowego dlatego też u większości dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciąży wykonuje się USG przezciemiączkowe w celu wykrycia wad rozwojowych i ewentualnych uszkodzeń mózgu.

Krwawienia, plamienia i skurcze w czasie trwania ciąży…

Kolejnym ważnym czynnikiem zagrażającym prawidłowemu rozwojowi płodu są krwawienia i plamienia zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży. Kobiety często bagatelizują tego typu sygnały, twierdząc, że to nic dziwnego lub opierają się na opinii koleżanek, które miały podobne objawy.  Otóż problemy ginekologiczne mogą mieć istotne znaczenie w rozwoju dziecka. Niekonsultowane z lekarzem prowadzącym mogą prowadzić do konsekwencji zdrowotnych zarówno mamy jak i dziecka. Jeśli mówimy o stanie zdrowia przyszłej mamy, to bardzo często kobiety uskarżają się również  na bóle dolnej części brzucha oraz uczucie napięcia. Symptomy te są zwłaszcza niebezpieczne w pierwszych tygodniach ciąży (może to zagrażać poronieniem) jak i również na początku trzeciego trymestru ciąży, gdyż mogą stwarzać one  niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.  

Zagrożenie jakie niesie ze sobą zatrucie w ciąży …

Często w połowie drugiego trymestru ciąży kobiety cierpią na zatrucia ciążowe. Liczne badania naukowe wykazały, że na zatrucie ciążowe szczególnie narażone są kobiety, które jeszcze przed okresem ciąży cierpiały na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz problemy z nerkami.  Zatrucie ciążowe objawia się wysokim ciśnieniem tętniczym, białkomoczem, obrzękiem kończyn dolnych w wyniku zatrzymania wody w organizmie oraz złym samopoczuciem. Niekiedy lekarze zmuszeni są do podjęcia decyzji o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży jeśli stan zdrowia matki pogarsza się, co w konsekwencji zagraża również życiu jej dziecka.

Niebezpieczne infekcje …

Jeśli już mowa o chorobach to należy pamiętać, że rozwijający się maluszek szczególnie narażony jest na infekcje. Infekcje w ciąży zagrażają szczególnie w pierwszych tygodniach. Szczególnie groźne są infekcje pochodzenia odzwierzęcego takie jak: toksoplazmoza i listerioza.

Toksoplazmoza jest wywołana przez pasożyt toxoplasma gondii, który występuje prawie u wszystkich zwierząt.  Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, jak i również przez kontakt z zanieczyszczoną przez pierwotniaka glebą oraz wodą. Toksoplazmoza w okresie ciąży może wywoływać wiele niekorzystnych zmian w rozwoju płodu takich jak: niedosłuch, głuchotę czy upośledzenie umysłowe.

Listerioza to choroba bakteryjna  wywołana przez pałeczki listeria monocytogenes, które są szeroko rozpowszechnione w środowisku naturalnym. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową poprzez zjedzenie zakażonej żywności. Należy w szczególności uważać na surowe mięso, surowe ryby, oraz mleko niepasteryzowane. Listerioza w okresie ciąży może powodować powikłania zdrowotne jak również może doprowadzić do poronienia jeśli do zakażenia doszło w pierwszych tygodniach ciąży. Noworodki natomiast, zarażone listeriozą często chorują na zapalenie spojówek, błon śluzowych nosa oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Obie wymienione wyżej choroby u osoby dorosłej objawiają się  bólami głowy, złym samopoczuciem, bólem mięśni oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Z racji tego, że obie te choroby niosą ze sobą wysokie ryzyko niebezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu, lekarze zalecają wykonanie badań na obecność przeciwciał przeciwko chorobom odzwierzęcym jeszcze przed okresem ciąży. 

Kilka słów o cytomegalii…

Cytomegalia  to choroba wywoływana przez wirus cytomegalii (CMV). Wirus ten po przejściu przez łożysko może spowodować wady rozwojowe płodu. Zakażenie wirusem w drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować uszkodzenie mózgu oraz wywołać przedwczesny poród. Dzieci, których mamy chorowały w czasie ciąży na cytomegalię zazwyczaj od urodzenia mają problemy zdrowotne. Diagnozuje się u nich zespól cytomegalii wrodzonej z takimi objawami jak: powiększenie śledziony i wątroby, żółtaczkę, wylewy podskórne, zapalenie płuc. Specyfiką tej choroby jest fakt, że może ona istnieć w organizmie w sposób utajniony nawet kilka lat po pierwotnym zakażeniu. U osoby zakażonej wirus ten znajduje się w ślinie, moczu, czy nasieniu. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. W celu wczesnego wykrycia zakażenia wirusem cytomegalii wykonuje się badania na obecność przeciwciał IgG oraz IgM (obecność tych drugich świadczy o wczesnym etapie tuż po zakażeniu wirusem).

Ostatni ważny punkt w dzisiejszym artykule stanowią choroby na które cierpi przyszła mama (mowa tu o chorobach, które istniały już przed okresem ciąży tj.: cukrzyca, padaczka oraz anemia sierpowata lub sferocytoza). W przypadku każdej z tych chorób przyszła mama powinna być objęta szczególną troską i opieką. Nieleczona cukrzyca, anemia lub padaczka może zagrażać zdrowiu zarówno mamy jak i dziecka.

 

Oczywiście jak wiadomo wszelkiego rodzaju używki takie jak:  palenie papierosów i picie alkoholu w czasie ciąży niosą ze sobą bardzo negatywne skutki. Dzieci w przypadku kobiet palących w czasie ciąży rodzą się z niską masą urodzeniową  i wolniej się rozwijają. Palenie papierosów w czasie ciąży obniża wrodzoną odporność dziecka, przez co jest ono bardziej narażone na wszelkie choroby w wieku późniejszym.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.