Aktywność fizyczna kobiet w okresie ciąży

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. Szczególnie ważne jest dobre samopoczucie i stan zdrowia przyszłej mamy, gdyż wpływa to na prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto prawidłowo dobrana aktywność fizyczna, stanowi dobre przygotowanie do porodu, jak i szybszego powrotu do formy po porodzie.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną u kobiet w okresie ciąży to mamy do wyboru szereg możliwości.  Oczywiście każda chęć podjęcia jakiekolwiek aktywności powinna być bezwzględnie konsultowana  z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia wskazań lub przeciwskazań zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy jedynie wybrane formy aktywności tj.: Nordic Walking, zajęcia na basenie, ćwiczenia na materacach, ćwiczenia oddechowe. Ponadto poruszymy także tematykę muzykoterapii.

Nordic Walking jako bezpieczna forma aktywności dla kobiet w ciąży

Czym jest Nordic Walking ? Otóż Nordic Walking jest to marsz przy użyciu kijków specjalnie przeznaczonych do tego celu. Odpowiednia technika marszu odciąża stawy, wzmacnia mięśnie tułowia i mięśnie kończyn górnych, poprawia funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Nordic Walking można uprawiać na specjalnych trasach do tego przeznaczonych, jak i podczas zwykłego spaceru. Ponadto marsz przy użyciu kijków jest bezpieczniejszy i chroni przed upadkami.  Przed przystąpieniem do uprawiania tej formy aktywności, należy zaczerpnąć wiedzy u trenera Nordic Walkingu, gdyż niepoprawnie dobrana długość kijka i zła technika chodu, może powodować przeciążenia w obrębie stawów.

Zajęcia na basenie

Tego rodzaju aktywność fizyczna jest zalecana dla każdego człowieka. Niezależnie od wieku czy stanu chorobowego. Środowisko wodne wpływa bardzo pobudzająco na nasz układ krwionośny i oddechowy. Ponadto gimnastyka w środowisku wodnym nie obciąża stawów, a intensywność ćwiczeń nie może być duża. Oczywiście powinny zostać wykluczone wszelkie ćwiczenia z elementami podskoków czy stania na jednej nodze (bez asekuracji) w celu eliminacji upadku. Zalecane są  ćwiczenia ruchowe kończyn dolnych, ćwiczenia wzmacniające kończyn górnych, ćwiczenia oddechowe. Oczywiście o wdrożeniu przedstawionych przykładów ćwiczeń w głównej mierze decyduje lekarz.

Ćwiczenia na materacach

Ćwiczenia na materacach dają nam szereg możliwości. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju ćwiczeń dla kobiety w okresie ciąży decydują wskazania i przeciwskazania zdrowotne oraz samopoczucie kobiety. Ćwiczenia na materacach mogą być wykonywane w pozycjach niskich jak i wysokich.

Pozycje niskie to między innymi: leżenie na plecach, siady lub klęk. Pozycja wysoka to przede wszystkim pozycja stojąca.

Jeśli mowa o pozycjach niskich to można wykonywać w nich ćwiczenia ruchowe kończy dolnych, ćwiczenia wzmacniające kończyn górnych np. przy użyciu taśmy Thera-Band, ćwiczenia krążeniowe kończyn dolnych oraz ćwiczenia oddechowe

W pozycjach wysokich  można wykonywać ćwiczenia ruchowe kończyn górnych i dolnych, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wzmacniające kończyn górnych, ćwiczenia przy drabinkach. Nie zalecane są różnego rodzaju podskoki. W momencie odrywania jednej z kończyn dolnych od podłoża konieczna jest asekuracja np. przy pomocy drabinki.

Ćwiczenia na materacu mogą być urozmaicone poprzez wykorzystanie przyrządów gimnastycznych takich jak: laski gimnastyczne, taśmy Thera-Band, woreczki z piaskiem itp.

 

Ćwiczenia oddechowe

Już kilkakrotnie w dzisiejszym artykule wspominaliśmy o tego rodzaju ćwiczeniach.  Ćwiczenia oddechowe można łączyć z każdą forma aktywności. U kobiet w ciąży są szczególnie ważne, ze względu na to, iż prawidłowy tor oddychania pozwala na odpowiednie dotlenienie całego organizmu w tym organizmu dziecka.  Ponadto ćwiczenia tego rodzaju mogą być wykonywane u kobiet  z problemami zdrowotnymi w okresie ciąży po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ćwiczenia tego typu mogą być wykonywane w różnych pozycjach np. leżenie na plecach,  siady, czy stanie, oraz przy wykorzystaniu przyrządów np. taśm Thera-Band, woreczków, piłek, lasek gimnastycznych.

 

Dla kobiet w okresie ciąży, u których występują przeciwwskazania dla podjęcia aktywności fizycznej określone przez lekarza, oraz jako forma uzupełniająca wcześniej opisane ćwiczenia, zastosowanie może znaleźć np. muzykoterapia, czyli forma psychoterapii, która w połączeniu z obrazem przyrody, głosem ptaków oraz wyobraźnią człowieka może przynieść pozytywny rezultat terapeutyczny w walce ze stresem, a także ułatwić odprężenie i zrelaksowanie całego organizmu.