Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne ???

Łóżko rehabilitacyjne, czy materac mają na celu poprawienie komfortu życia pacjentów i ich rodzin. Rynek oferuje nam szeroki zakres wyboru. Niestety nie zawsze cena łóżka świadczy o jego przydatności i funkcjonalności. Zakup łóżka rehabilitacyjnego czy materaca musi być dobrze przemyślany. Dlatego też, aby ułatwić Państwu ewentualny zakup przygotowaliśmy kilka bardzo istotnych wiadomości, które pomogą Wam w podjęciu decyzji.

Łóżko rehabilitacyjne

W obecnych czasach nie ma istotnych różnic w wyposażeniu łóżek rehabilitacyjnych. Jeśli zaś mowa o funkcjonowaniu to, wszystko zależy od tego, jak długo pacjent będzie przebywał w takim łóżku i w jakich pozycjach. Dla pacjentów o znacznie ograniczonych możliwościach ruchowych potrzebne będzie łóżko w którym będzie spał, jadł, siedział itp. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup łóżka wielofunkcyjnego tzn. takiego, które daje możliwość ułożenia pacjenta w pozycji półleżącej, półsiedzącej i siedzącej. Oczywiście, takie łóżko musi mieć możliwość blokady (chodzi o podnoszoną poręcz z boku, aby pacjent nie spadł z łóżka), jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób po udarze mózgu, gdyż nie mają poczucia przestrzeni i kontroli ruchu. Oczywiście wysięgnik nad łóżkiem to bardzo przydatny element zwłaszcza, gdy trzeba kogoś podnieść. Taki wysięgnik daje możliwość podciągnięcia się osobie chorej, co w dużej mierze ułatwia funkcjonowanie. Sam materiał z jakiego wykonane jest łóżko jest mało istotny (jest to bardziej kwestia estetyki niż funkcjonalności), ważne by było ono wytrzymałe. W przypadku osób przewlekle chorych, o znacznie ograniczonych możliwościach ruchowych, przebywających niemal cały czas w łóżku, warto pomyśleć o wyborze łóżka z możliwością regulacji wysokości (czy to elektryczną, czy hydrauliczną). Faktem jest, iż wiąże się to wyższą ceną, jednak możliwość dostosowania wysokości łóżka jest nieoceniona podczas codziennej pielęgnacji pacjenta.

Materac

Niewątpliwie materac to najważniejsza i najbardziej istotna część każdego łóżka. Oczywiście na rynku jest dostępnych kilka rodzajów materacy, ale przypadku osób o znacznym ograniczeniu ruchowym najlepszym rozwiązaniem jest materac przeciwodleżynowy.

Jeśli mowa o materacach przeciwodleżynowych to polecane są pneumatyczne wielokomorowe rurowe lub bąbelkowe. Dlaczego pneumatyczne? Otóż dlatego, iż w cyklu pracy pompy zmieniają one ciągle ciśnienie powietrza w poszczególnych częściach materaca, co wpływa na równomierne i zmienne rozłożenie nacisku na ciało pacjenta. A co za tym idzie zapobiega powstawaniu odleżyn i pobudza krążenie obwodowe. Materac bąbelkowy - składa się z pęcherzyków. Pęcherzyki połączone są ze sobą w większe partie, które pompowane są powietrzem naprzemiennie. W ten sposób część pęcherzyków pozostaje nienapompowana, zaś druga ich część jest wypełniona powietrzem. W cyklu pracy pompy co kilka minut następuje zmiana. Natomiast materac rurowy – złożony jest z poprzecznych części, które również dzięki pracy pompy pompowane są naprzemiennie.

Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny rurowy

Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny bąbelkowy

Różnica pomiędzy materacem bąbelkowym a rurowym polega na tym, że ten drugi (rurowy) daje możliwość zdemontowania zużytej części lub tej części, która w danym momencie uciska zbytnio na daną okolicę ciała. Ponadto, materac rurowy daje lepszą możliwość dopasowania się do łózka w pozycji półleżącej czy półsiedzącej.

Oczywiście jeden i drugi materac sprawdza się dobrze, czasami tylko (zwłaszcza w przypadku materacy rurowych) na początku jest się trudno przyzwyczaić pacjentom.

Uwaga !!!!!!

Materac przeciwodleżynowy stosujemy na zwykły materac piankowy !!!!

Wielokrotnie spotkaliśmy się z zapytaniami od pacjentów: „Czy łóżka przeznaczone są do konkretnej jednostki chorobowej ???” Niestety to tylko i wyłącznie chwyt marketingowy. Łóżko czy materac dobiera się tylko i wyłącznie pod kątem funkcji jakie ma spełniać, możliwości ruchowych pacjenta, czasu jaki będzie on spędzał w łóżku, oraz stopnia bezpieczeństwa i komfortu, jaki ma ono zapewnić osobie chorej i jej rodzinie.

Pamiętajmy!

Nie jest istotne jakiej firmy będzie łóżko, czy też jakie będą jego „teoretyczne” zastosowania. Ważne są jego możliwości funkcjonalne, osprzęt w jaki można je wyposażyć (aby dostosować je do potrzeb danego pacjenta), oraz trwałość i wygoda użytkowania dla pacjenta i dla osób opiekujących się nim. Pomimo fantastycznego rozwoju nauki i medycyny w dzisiejszych czasach, nie udało się jeszcze stworzyć „magicznych” łóżek leczących poszczególne jednostki chorobowe. Łóżko wraz z materacem mogą zapewnić większy lub mniejszy komfort osobie z nich korzystającej, jednak same nie wyleczą żadnego schorzenia. Warto o tym pamiętać podczas dokonywania wyboru.

Pragniemy również zaznaczyć, iż dla osób, które nie mogą pozwolić sobie od ręki na kupno łóżka rehabilitacyjnego z materacem, proponowane są często możliwości wypożyczenia, lub wynajmu takiego zestawu, lub którejś z jego części. Warto wiedzieć, iż istnieje taka możliwość, o którą można zapytać, czy to w szpitalu, czy w sklepach medycznych.

Pozostajemy do państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań, bądź wątpliwości, Zachęcamy do kontaktu z nami. Zawsze chętnie doradzimy, lub objaśnimy poszczególne kwestie.

Pozdrawiamy Serdecznie